Jak pozbyć się karaluchów z mieszkania i domu?

Insekty są nieodłączną częścią środowiska, jakie otacza człowieka. Produkowane przez nas odpadki, resztki żywności, a także bałagan, nagromadzone rzeczy, duszne pomieszczenia, a nawet pot i krew wabią owady.

W takim otoczeniu znajdują one mnóstwo pożywienia i doskonałe warunki do rozwoju. Dlatego osiedlają się w zakamarkach, a nocą wychodzą na żer. Jednym z takich uciążliwych szkodników jest karaluch.

Karaluchy – jak je rozpoznać?

Powszechnie używana nazwa karaluch nie jest profesjonalnym określeniem owada, który lubi zadomawiać się w otoczeniu człowieka. Pod tą nazwą często kryje się karaczan prusak (Blattella germanica) lub karaczan wschodni (Blatta orientalis). Oba owady różnią się nieco wyglądem, chociaż prowadzą podobny tryb życia.

Prusak ma kolor czerwono-bursztynowy i dwie ciemne plamki na głowie. A jak wygląda karaluch? Karaluch domowy czy też karaczan wschodni jest większy (20-30 mm) i ciemniejszy (prawie czarny). Ubarwienie jego ciała jest błyszczące. W przeciwieństwie do prusaka nie ma gruczołów zapachowych wykorzystywanych do znakowania terenu.

Oba gatunki mają też krewnych takich jak np. zadomki (Ectobius vittiventris), podobnych w wyglądzie, ale całkowicie nieszkodliwych.

Poza wymienionymi cechami, dorosłe osobniki mają także pancerz wykonany z twardej chityny oraz trzy pary odnóży. Dzięki nim bardzo szybko biegają i to nie tylko po poziomych płaszczyznach.

Samice różnią się od samców parą dużych skrzydeł. Nie służą im one do latania, ale często są wykorzystywane jak spadochron przy spadaniu z większej wysokości.

Rozmnażanie owadów jest bardzo szybkie. Samica karalucha składa 16-18 jaj, których wylęg trwa 42 lub 81 dni (w zależności od temperatury otoczenia). W ciągu roku może ona powiększyć populację o 200-250 owadów. Dorosły osobnik żyje 2 lata, prowadząc nocny tryb życia.

karaluch

Co wpływa na przyciąganie karaluchów?

Chociaż karaluchy w domu kojarzą się z brudem i zaniedbaniem, w rzeczywistości te uciążliwe insekty mogą pojawić się dosłownie wszędzie. Ich obecnością w mieszkaniu często rządzi przypadek, a pozostają na dłużej, gdy znajdą dla siebie dobre warunki do życia.

Dlatego brud nie warunkuje przybycia owadów, ale z pewnością sprzyja ich pozostaniu i rozmnażaniu się. A więc skąd się biorą karaluchy?

Mogą zostać przyniesione razem z używanymi meblami, wyposażeniem kuchennym, żywnością w opakowaniach. Mogą też całkiem przypadkiem przenosić się w podróżnym bagażu z wakacji w hotelu czy pensjonacie.

Inną drogą, jaką karaluchy dostają się do domu, są instalacje wodociągowe i kanalizacyjne oraz szczeliny w murach. Jeśli w pobliżu znajduje się przetwórnia spożywcza lub restauracja, jest bardzo prawdopodobne, że insekty przeniosą się z niej do budynku, a potem do mieszkania. Często ma to miejsce w starym, zbiorowym budownictwie. Ciasne, zawilgocone piwnice są idealne do zagnieżdżenia się takich „gości”.

Karaluchy w mieszkaniu z pewnością zostaną na dłużej, jeśli panuje w nim bałagan, sprząta się rzadko i wszędzie można znaleźć pozostałości jedzenia. Potrzebują stałego dostępu do pożywienia, dlatego pojawią się w kuchennych szafkach i szufladach, w spiżarni, zlewie z brudnymi naczyniami, a nawet w koszu na śmieci. Lubią ciepłe i wilgotne miejsca z dostępem do jedzenia, a żerować wychodzą nocą.

Domowe sposoby pozbycia się karaluchów

Wiedząc, jak wyglądają karaluchy, można podjąć z nimi walkę. Eliminowanie insektów z pewnością nie jest proste. Powodem jest wyjątkowa żywotność tych owadów, które mogą też wytrzymać nawet 40 dni bez pożywienia, są odporne na wiele trucizn i wysokie dawki promieniowania.

Nie wystarczy więc odciąć im dostęp do jedzenia, aby skutecznie wytępić szkodniki. Nawet jeśli na chwilę znikną z pola widzenia, przy sprzyjających warunkach pojawią się znowu.

Karaluchy towarzyszą ludziom od dawna. Dlatego zanim jeszcze pojawiły się chemiczne środki owadobójcze do ich unieszkodliwiania, radzono sobie z nimi, stosując domowe metody. Niestety nie są one skuteczne przy rozwiniętej populacji.

Jednak, kiedy domownicy zareagują na pierwsze sygnały obecności insektów, z pewnością można ograniczyć ich rozwój, a nawet pozbyć się ich z domu. Wykorzystuje się do tego ulubione przysmaki owadów lub zapachy, których nie znoszą.

Każda domowa metoda zwalczania karaluchów i prusaków jest w innym stopniu skuteczna. Najpopularniejsze i najbardziej znane domowe sposoby na karaluchy to:

  • kocimiętka – suszona lub świeża roślina rozłożona na półkach, ewentualnie zawieszona na sznureczku skutecznie odstraszy owady, gdyż karaluchy nie przepadają za jej zapachem. Warto nią wypełnić każdy wilgotny zakamarek w domu,
  • ocet – dodatkowo wzmocniony odrobiną pieprzu można wykorzystać do przemywania zakamarków uczęszczanych przez karaluchy oraz kuchennych blatów. Owady nie lubią tego intensywnego zapachu,
  • piwo – jest prawdziwym przysmakiem karaluchów i chociaż bezpośrednio ich nie zabija, można zwabić owady do miski z napojem, budując do niej kładkę. Owad, który po niej wejdzie, wpadnie do płynu i po prostu się utopi,
  • kawa – również smakuje karaluchom. Można ją wykorzystać podobnie jak piwo, umieszczając mielone ziarna w naczyniu o stromych i śliskich ściankach; zwabione owady wystarczy spalić,
  • liście laurowe – zapach rozłożonych listków z drzewa laurowego nie jest lubiany przez insekty, dlatego warto rozkładać je w zakamarkach, również prewencyjnie,
  • kwas borowy – to skuteczna trutka na karaluchy, którą owady muszą zjeść. Można go mieszać np. z gotowanym żółtkiem i mąką ziemniaczaną. Uformowane z takiej masy kulki skuszą karaluchy do konsumpcji, a wówczas owady zginą.
karaluch

Jak zapobiegać karaluchom w mieszkaniu?

Walka z karaluchami nie jest łatwa i często wymaga ogromnego samozaparcia oraz konsekwencji. W ostateczności trzeba też wynająć profesjonalną firmę, która za odpowiednią opłatą wykona chemiczną dezynsekcję, aplikując preparat owadobójczy. Tym samym szybko i skutecznie pozbędzie się nieproszonych gości. Dlatego najprostszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest odpowiednie zabezpieczenie mieszkania.

Mieszkanie niesprzyjające karaluchom to takie, w którym:

  • na bieżąco zmywa się naczynia,
  • codziennie wynosi się śmieci, a w szczególności odpady bio,
  • żywność przechowuje się w zamkniętych opakowaniach i pojemnikach lub w lodówce,
  • utrzymuje się w czystości blaty kuchenne i półki w szafkach,
  • systematycznie sprząta się łazienkę, również z resztek mydła i kosmetyków,
  • uszczelnia się wszelkie przejścia i szczeliny przy rurach i innych instalacjach, a także zakłada siatki na każdy otwór wentylacyjny,
  • systematycznie wietrzy się mieszkanie,
  • na bieżąco naprawia się cieknące rurki,
  • regularnie myje się podłogi – również pod meblami, odkurza dywany oraz sprząta wszystkie miejsca ciepłe i wilgotne.

Profilaktycznie można też rozmieścić w domu różne gotowe pułapki i środki owadobójcze odstraszające karaluchy, które są dostępne w sklepach wielobranżowych.