Jak pozbyć się szczurów z domu?
Szczury zaliczają się do grupy szkodników, które często zadomawiają się w otoczeniu człowieka. Są to gryzonie inteligentne, zdolne do przetrwania w trudnych warunkach, a więc również niełatwe do wytępienia. Poza powodowaniem szkód materialnych, roznoszą groźne choroby.
Dlatego zawsze należy podejmować z nimi walkę. Jak wytępić szczury w domu jednorodzinnym lub bloku?
Co przyciąga szczury?
Szczur to popularne określenie ssaka zaliczanego do jednego z kilkunastu gatunków. W otoczeniu człowieka najczęściej spotyka się szczura śniadego (Rattus rattus) i szczura wędrownego (Rattus norvegicus).
Są zwierzętami bardzo ekspansywnymi, o czym świadczy fakt, że żyją na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Ciało szczura ma od 65 do 300 mm długości i jest uzupełnione ogonem, który mierzy od 77 do 330 mm.
Szczury w bloku lub w domu pojawiają się szczególnie chętnie, gdy znajdą w nim jedzenie. Interesują je odpadki żywności pozostawiane przez człowieka, ale też produkty przechowywane w piwnicach i spiżarniach jako zapas.
Nie są wybredne i zjadają wszystko, począwszy od świeżych produktów, po odpadki ze śmietników lub wyrzucane do kanalizacji.
Gnieżdżą się w okolicach restauracji, przetwórni spożywczych, hurtowni, placów targowych, ale również w zakamarkach piwnic. Jednocześnie są agresywne i bardzo płodne, gdyż jedna samica w ciągu roku może wydać 6 miotów po 12 młodych.

Jakie szkody mogą wyrządzić szczury?
Szczur w domu przede wszystkim powoduje duże zniszczenia w żywności. Ponieważ ma bardzo ostre zęby, jest w stanie przegryźć gruby worek czy kartonowe opakowanie. Wokół pozostawia spory bałagan, a niezjedzone produkty często zanieczyszcza odchodami i moczem.
Poza jedzeniem szczur gryzie też wszystko inne, co stoi mu na drodze do pożywienia. Mogą to być kable teletechniczne i elektryczne, które po zniszczeniu uniemożliwiają komunikację czy pracę maszyn i urządzeń. Może to być również izolacja cieplna budynku, a nawet rury kanalizacyjne. Konsekwencją są kosztowne awarie, pożary, naruszenia stabilności budynków czy ich zalania.
Zniszczenia to jednak jeszcze nie wszystko. Szczury przenoszą bakterie odpowiadające za groźne choroby. Zaliczają się do nich choroba Weila, histoplazmoza, gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym, hymenolepioza, szczurza gorączka czy tyfus plamisty.
Wszystkie są niebezpieczne i obarczone powikłaniami, które prowadzą nawet do śmierci. Zasługą tych gryzoni są też tasiemczyca, wścieklizna i ludzkie pasożyty. Ponieważ szczury są agresywne, mogą ugryźć stojącego im na drodze człowieka, przenosząc na niego chorobę.
Sposoby wytępiania szczurów?
Walka ze szczurami jest trudna i wymaga czasu. Gryzonie są na tyle inteligentne, że skutecznie unikają zastawianych na nie pułapek. Dlatego domowe sposoby na szczury nie zawsze są skuteczne lub działają tylko w ograniczonym stopniu.
Zagrożenie wzrasta w okresie jesienno-zimowym, gdy szkodniki poszukują ciepłego schronienia, ewakuując się z otwartych śmietników. Dlatego właśnie wtedy warto wiedzieć, jak złapać szczura. Spośród metod stosowanych od pokoleń popularne i wykorzystywane są trzy:
- mechaniczne łapki na szczury w formie deseczki ze sprężyną, na której umieszcza się smakołyk. Po jego ruszeniu sprężyna zwalnia mechanizm i gryzoń jest przytrzaskiwany;
- trutki na szczury – najczęściej mają formę zatrutego ziarna, które po zjedzeniu przez zwierzę powoduje jego śmierć;
- żywołapki, czyli specjalne klatki, które zamykają się po wejściu gryzonia do środka.
Czwarty – nieco bardziej nowoczesny sposób na szczury – to elektroniczne odstraszacze, które wydają dźwięki o częstotliwości od 25 do 65 kHz. Działają one na układ nerwowy szkodnika, wywołując u niego ból.

Jak zabezpieczyć się przed szczurami?
Szczury w mieszkaniu zawsze stanowią powód do niepokoju. Zagrożenie jest szczególnie duże, gdy w domu jest małe dziecko. Dlatego walkę z tymi gryzoniami trzeba podjąć jak najszybciej i jak najskuteczniejszymi metodami.
Do takich zalicza się profesjonalna deratyzacja, przeprowadzona z zastosowaniem środków chemicznych. W firmach gastronomicznych i przetwórniach żywności – jako profilaktykę – stosuje się monitoring. Teren jest systematycznie obserwowany w poszukiwaniu odchodów zwierząt i powodowanych przez nie zniszczeń.
Zwalczanie szczurów w warunkach domowych jest nieco prostsze ze względu na zasiedlaną przez nie powierzchnię. Jednak i tak wymaga wiele cierpliwości i konsekwencji.
Gryzonie dostają się do domów przez szczeliny w budynkach, uchylone okna i drzwi, po rurach kanalizacyjnych i wentylacją.
Mają ostre pazury, dzięki którym mogą wspinać się po pionowych powierzchniach. Dlatego w ramach profilaktyki warto uszczelniać wszystkie takie drogi, na przykład zakładając gęste siatki, metalowe kratki, doszczelniając przyłącza, zamykając okna w piwnicach oraz utrzymując czystość w śmietnikach.
Głównym wabikiem szczurów jest jedzenie, dlatego profilaktykę warto zacząć od ograniczenia dostępu do resztek. Jeśli teren wokół domu będzie czysty, prawdopodobieństwo, że gryzonie dostaną się do domu, będzie znacznie mniejsze.