Pluskwy domowe – jak sobie z nimi radzić?
Bezpośrednie otoczenie człowieka jest idealnym miejscem do życia dla pasożytniczych insektów. Te małe organizmy uwielbiają mieszkania zaniedbane lub nieregularnie sprzątane, w których nie brakuje im pożywienia.
Niestety mogą również pojawiać się w czystych domach, przyniesione z zabytkową kanapą czy płaszczem od znajomych. Jednym z takich popularnych szkodników jest pluskwa domowa.
Pluskwy – podstawowe informacje
Pluskwa domowa (łac. Cimex lectularius) to jeden z popularnych szkodników żywiący się ludzką krwią. Jej ugryzienia są nieprzyjemne. Nie stwierdzono jednak, aby ukąszenia tego owada przyczyniały się do przenoszenia chorób.
Pomimo to, nawet pojedynczym ukąszeniom towarzyszy dokuczliwy świąd. Zdarza się, że po nocy jest ich wiele. Ponadto nieprzyjemna jest też sama świadomość, że spędza się noc w łóżku pełnym insektów. Dlatego warto wiedzieć, jak wyglądają pluskwy i skutecznie je zwalczać.
Pluskwa łóżkowa jest niewielkim pluskwiakiem o długości około 4–6 mm i około 3 mm szerokości. Ma charakterystyczny, spłaszczony i owalny kształt, a jej czerwonobrunatne ciało lekko zwęża się w kierunku głowy.
Jest pasożytem sezonowym, żerującym głównie w nocy, w fazie najgłębszego snu człowieka. Do jego ciała przyciągają ją ciepło, wydychany dwutlenek węgla, pot i inne substancje wydzielane przez skórę. Konsekwencją jej aktywności są niewielkie ślady po ugryzieniu.
Pluskwy rozmnażają się bardzo szybko. Dorosła samica składa około 250-500 jaj, z których po 1-2 miesiącach wykluwają się młode. Te uciążliwe pluskwiaki potrzebują pożywienia raz na kilka dni, jednak w niesprzyjających warunkach mogą przetrwać kilka miesięcy, także w stanie hibernacji.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Ślady są niewielkie, swędzące, lekko grudkowate, często ułożone po trzy w rzędzie lub trójkącie. Najczęściej pojawiają się na plecach, nogach, rękach i w okolicy szyi.

Skąd się biorą i gdzie gromadzą pluskwy
Pluskwy w mieszkaniu najczęściej pojawiają się przez przypadek, przeniesione z innego miejsca wraz z konkretnymi przedmiotami. Te małe szkodniki wyjątkowo lubią ciemne zakamarki tapicerowanych mebli czy odzieży. Dlatego często trafiają do domów z używaną kanapą, fotelem czy ubraniem kupionym w second-handzie.
Błędem jest myślenie, że ten pluskwiak trafia do mieszkania z powodu brudu. Wręcz przeciwnie, szkodniki go nie lubią, dlatego mogą się gnieździć również w czystych rzeczach czy meblach.
Innym sposobem na przeniesienie pluskwy do domu jest nocowanie w obcym miejscu. Może to być hotel, pensjonat, mieszkanie znajomych czy rodziny, w którym te insekty już się zadomowiły. Trafią też do lokalu ze środków komunikacji miejskiej, kina czy teatru.
Insekty mogą także przenieść się same, na przykład od sąsiadów, korzystając ze szczelin w instalacjach czy konstrukcji budynku.
Miejsca, w których lubią zakładać gniazda są ciemne, suche i ciepłe. Poza łóżkiem, które jest dla nich bogatą spiżarnią, osiadają w fotelach i kanapach, za tapetami i boazerią, w zasłonach, ramach obrazów, a nawet za gniazdkami elektrycznymi.
Usuwanie pluskiew wymaga dokładnego przejrzenia wszystkich szczelin i zakamarków, a i tak nie daje to gwarancji, że wszystkie zostały wyeliminowane.

Jak zwalczyć pluskwy?
Kiedy w mieszkaniu pojawi się pluskwa domowa, zwalczanie tego szkodnika trzeba rozpocząć jak najszybciej. Jeśli po każdej nocy pojawiają się nieliczne ugryzienia na ciele, można spróbować zaradzić problemowi samodzielnie.
Domowe sposoby na pluskwy nie gwarantują skuteczności, ale z pewnością warto podjąć takie działanie, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się kolonii. Wiedząc, jak wygląda pluskwa, należy dokładnie przejrzeć wszelkie zakamarki kanap, zagłówki, materace czy pościel. Wykrycie śladów obecności insekta powinno skłonić do działania.
Domowe sposoby na zwalczanie pluskwy to między innymi:
- pranie odzieży w wodzie o temperaturze co najmniej 50°C przez minimum 2 godziny,
- wymrażanie (np. pozostawienie zimą na mrozie, dla owadów -5°C przez 5 dni, a dla jaj -26°C),
- odkurzanie zakamarków (pomaga usuwać jaja, częściowo zmniejszając populację),
- czyszczenie parowe zakamarków kanap (za pomocą domowych myjek),
- zastosowanie profesjonalnych odstraszaczy ultradźwiękowych,
- rozkładanie olejków z macierzanki piaskowej, goździków i kurkumy,
- stosowanie sprayów na owady.
Kiedy w mieszkaniu pojawią się pluskwy, wymienione wyżej domowe sposoby mogą spowolnić rozrost populacji, jednak całkowicie nie wyeliminują szkodnika. Usuwanie go jest procesem długotrwałym, a jedyną gwarancję skuteczności zapewnia fachowa dezynsekcja pluskwy. Wykonuje się ją metodą zamgławiania, w której specjalizuje się również nasza firma.
Jak zabezpieczyć się przed pluskwami?
Wiedząc, skąd się biorą pluskwy, warto zminimalizować ryzyko ich przeniesienia do domu. Należy systematycznie sprzątać mieszkanie, usuwając brud także spod mebli, z załomów tapicerki czy szczelin listew podłogowych.
Zalecane jest pranie odzieży i pościeli w wysokich temperaturach, systematyczne wietrzenie, czyszczenie i przeglądanie wnętrz szuflad. Warto też przejrzeć ubranie i bagaż po powrocie do domu, kiedy nocowaliśmy w obcym miejscu.